Історія КЗ "Центральна бібліотека" Демидівської селищної ради
Історія бібліотек Демидівщини - невід'ємна частина історії нашого краю. Як і всі культурологічні заклади, бібліотеки виникли, існували і діяли в конкретному історичному середовищі, були підпорядковані його ідеалам і цілям. Соціальна обумовленість діяльності бібліотек - незаперечна засада їх існування в усі часи її епохи. Бібліотечні заклади району ведуть свій відлік ймовірно з ХУІ-ХУІІ ст.., коли при церковно - парафіяльних школах монастирів і церков засновувались Книгозбірень.
На початку XX ст.. на теренах краю функціонувала розгалужена мережа земських бібліотек. Вони створювались при школах і задовольняли потреби не тільки учнів і вчителів, але і населення. Окремою сторінкою в історію бібліотечної справи району ввійшли земські сільськогосподарські бібліотеки. їх фонд складається з книг і періодики сільськогосподарської тематики. В основному це були практичні посібники з догляду за домашніми тваринами, з садівництва, городництва, бджільництва. На засіданнях повітових земств обговорювались питання функціонування цих бібліотек: книговидача, склад читачів, видання, які користуються найбільшим попитом.
У 20-30-х роках XX ст.. виникають осередки «Просвіти» при яких організовуються книгозбірні та хати-читальні. Фонд їх, сформований за рахунок подарованих книг, закуплених у львівських та інших видавництвах і за кордоном, налічував від 25 до 250 книг.
Переважали твори українських письменників, громадських діячів, істориків. Підвищеним попитом користувалися бібліотечні серії «Учіться брати мої», «Бібліотека рідної мови», «Знання». У 1939 році діяльність просвітянських книгозбірень припинилась. Перший бібліотечний державний заклад засновано в смт. Демидівка в 1940 році. У структурному плані бібліотека складалася з абонементу та читального залу. Першими організаторами були... Поступово зростали книжкові фонди, розширювалась структура і штат бібліотеки. В селах запрацювали хати-читальні.
В 1946-році створюється і розвивається мережа медичних і бібліотечних пунктів, в яких бібліотекарі працювали на громадських засадах.
В 1948 році розпочала свою діяльність дитяча бібліотека. Діти стали постійними учасниками бібліотечних заходів: дитячих ранків, ігор, свят.
На початку 50-х років в селах району відкриваються бібліотеки, яких у 1956 році вже було 24.
60-ті роки нашого століття ознаменовані розширенням сітки шкільних та відомчих бібліотек, але головною бібліотекою району до
1963 року була районна бібліотека. У 1963-му році Демидівський район було приєднано до Млинівського району. З того часу вводилось в практику роботи виїзди в сільські бібліотеки за викликами. В 1967-му збудовано районний будинок культури, куди згодом перемістилась районна бібліотека.
Покращились свої умови роботи, першим в новозбудовані приміщення бібліотеки сіл Вовковиї, Боремель.
Досвід роботи Вовковиївської сільської бібліотеки був відомий не тільки в області айв республіці. Оголосили бібліотеку однією з перших в районі яка отримала звання «Бібліотека відмінної роботи» із заслуженим працівником культури Додик М. М.
Цей період роботи бібліотек району характеризуються в приділенням особової уваги краєзнавству. У 1964-му році у районній бібліотеці був створений краєзнавчий куток, який вмістив у собі альбоми. З історії сіл Млинівщини, «Партизанський рух на Ровенщині», «Народжений для подвигу», «В боях за Млинівщину», тематика картотеки «Люби і знай свій край», плакат «Це було на Рівненщини» оформлювались книжкові виставки, проводились обговорення книг, огляди літератури. В читальному залі дитячої бібліотеки був виготовлений альбом «В усіх країнах друзі є у нас», в якому зібрані матеріали листування читачів бібліотеки з ровесниками Чехословаччини, Польщі, Болгарії, Румунії.
Сферою діяльності методичної роботи впродовж цих років було сприяння розгортанню соціалістичного змагання за звання «Бібліотека відмінної роботи».
В центральній районній бібліотеці оформлено стенд про бібліотеки «Відмінної роботи». Серед кращих бібліотек районну в цей період була Перекальська бібліотека завідуючою якої була Чуйко 3. А.
У 1964-му році була введена посада методиста по роботі з дітьми. Методичне керівництво роботою сільських бібліотек посилилось у напрямку обслуговування читачів-дітей. В кожній сільській бібліотеці створювались кутки юного читача, а у бібліотеці села Боремель, де завідуючою була Немирич Р. П створено першу у районі дитячу кімнату, у якій почав працювати клуб за інтересами «Орлятко».
Працівники районної бібліотеки приймають участь у проведенні як обласних так і районних конференцій, оглядів, конкурсів. Досвідом роботи з пропаганди передового досвіду сільського господарства і на обласному семінарі бібліотечних працівників завідуюча районною бібліотекою Пастух Валентина Сергіївна. В бібліотеках оформлялись кутки передового досвіду сільськогосподарського виробництва, на виробничих ділянках діяли галузеві пересувки.
На базі бібліотеки села Боремель в 1970-му проводився міжнародний семінар (Дубно, Млинів) з питань обслуговування читачів-дітей. У 70-ті роки при сільських бібліотеках було створено 28 кімнат юного читача. Діяльність бібліотек в цей період була спрямована на популяризації літератури до 160- річчя від дня народження Т. г. Шевченка, 25-річчя возз'єднання західноукраїнських земель, 50-ти річчя Великого Жовтня та ін. Основними формами роботи з читачами залишались читацькі конференції, вечори, усні журнали, дитячі ранки, бібліографічні огляди літератури, колективні обговорення книг. Для кращого задоволення читацьких запитів школярів складались тематичні картотеки «Україна - рідний край», «Що ти знаєш про звірів та птахів», «Умій зробити сам».
Середина 70-их - період зміни у структурі бібліотеки. Початком трудової діяльності Валентини Сергіївни Пастух була посада методиста дитячої бібліотеки у 1968 році. Згодом призначили завідуючою районної бібліотеки. 1975-1979-ті роки - це роки роботи по реалізації централізації державних масових бібліотек, яка мала на меті поліпшення книжкових фондів, повніше їх використання, покращення інформаційної та бібліографії роботи серед читачів, зміцнення матеріально-технічної бази бібліотек. Централізована бібліотечна система почала діяти з 1-го березня 1976-го року. До неї ввійшла 76 бібліотек, з них 72 сільські, ЦРБ, районна дитяча бібліотека, міська бібліотека для дорослих та міська бібліотека для дітей. Директором Млинівської ЦБС була Валентина Сергіївна Пастух, працювала на цій посаді до початку 1984-го року. При ЦРБ працює бібліобус, який обслуговував віддалені села, підприємства та організації. Тоді ж проведено районний огляд нестаціонарної мережі. З 1971-1980 рік бібліотеку для дітей очолювала Ніпрук Г. П., Захарчук А. І.працювала завідуючою читальним залом дитячої бібліотеки.
У 80-их робота бібліотек спрямовувалась на забезпечення ідейно виховної, культурно-освітньої та інформаційної діяльності книгозбірень, удосконалення обслуговування окремих груп читачів, пошуки шляхів покращення формування та збереження бібліотечних фондів в умовах централізації. Значна робота проведена покращенню обслуговування на виробничих підрозділах колгоспів та організації налагодилось організаціях дозвілля населення. Чисельність населення становила 59 500 чоловік, з них читачів 53 267, що становить 84,1 %. В районі нараховувалось 122 бібліотеки всіх систем і відомств, в тому числі центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, міська бібліотека для дорослих та міська бібліотека для дітей та 71 сільська бібліотека, 43 шкільні та 4 відомчі бібліотеки.
Створення культурно-спортивних комплексів сприяло розв'язання виробничих та ідейно-господарських проблем у районі. На той час їх діяло 43. Центральна районна бібліотека співпрацювала із відомими бібліотеками, товариством «Знання», «Товариством любителів книги», музичною та художньою школами, місцевим радіо, районною газетою «Зоря».
Для забезпечення задоволення інформаційних запитів різних категорій читачів на базі відділу обслуговування районної бібліотеки було створено довідково-інформаційні фонди, які сформували довідково - інформаційний центр.
Запроваджувались нові форми пропаганди книг: тижні господарств, прем'єри книги і статей, виставки однієї книги, виставки - дискусії, трибуни громадської думки, трибуни цінних ідей, уроки моралі, уроки совісті та ін.
З січня 1984-го року директором Млинівської ЦБС є Ірина Михайлівна Довга люк. До призначення на посаду директора Ірина Михайлівна працювала завідуючою відділом обслуговування районної бібліотеки. Помітно зміцнюється матеріально-технічна база бібліотек району. Завдяки придбанню нових меблів змінився інтер'єр приміщень бібліотек райцентру. Телефонізовано окремі сільські бібліотеки. Масові заходи в установах проводяться за допомогою технічних засобів.
Докорінно змінилась методична діяльність районної бібліотеки, до якої стали залучатись усі підрозділи ЦРБ. Основними стали питання формування, використання та зберігання бібліотечних фондів, організація довідково - бібліографічного апарату бібліотеки, пропаганда літератури та керівництво читання, інформаційно-бібліографічна робота. Впровадження стандартів в роботу бібліотек. На базі відділу комплектування ЦРБ працювала обласна школа передового досвіду. Яка дала можливість вивчити набутий досвід, намітити шляхи поліпшення формування бібліотечних фондів.
Початком 90-х років характеризується змінами у відповідності до нових соціальних умов та потреб. Робота бібліотек спрямовується на популяризацію книг з питань історії України, народознавства, книг на допомогу учням у засвоєнні шкільної програми, творів Української та світової літератури. У бібліотеках створюються кутки народознавства, що сприяло процесу відновлення традицій, звичаїв та обрядів нашого народу. У методичному керівництві однією з основних залишається робота на допомогу підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників. Складовою частиною семінарів стають дискусійні форми роботи. У програмі семінарських занять - ділові ігри, конкурси, виконання та аналіз домашніх занять.
Протягом 1992-93-іх років на базі районної дитячої бібліотеки працювала школа кращого бібліотечного досвіду з питань народознавства. Досвід роботи по поляризації народознавчих матеріалів у 1994 році був узагальнений обласною дитячою бібліотекою на базі ЦРБ у 1994-му році проведено заняття обласної школи керівника, в програмі якого цікаво і змістовно пройшов обласний конкурс «Кращий за професією». Робота бібліотек спрямована у руслі нових соціальних умов та у ході реалізації закону «Про бібліотеку і бібліотечну справу».
З 1-го січня 1996-го року утворено Демидівський район, до якого відійшли 20 бібліотек. Директором Демидівської ЦРБ є Безецна Марія Миколаївна.
В процесі становлення держави нового типу функції бібліотек змінились у плані інформаційного забезпечення різних категорій користувачів. Широко впроваджується в практику роботи бібліотек платні послуги. За кошти. Що надходили за рахунок платних послуг, придбано книги, періодичні видання.
90-ті роки - перспектива злиття бібліотек сільських і шкільних. Окремі приміщення передаються в оренду. Всі ці заходи сприяли забезпеченню життєдіяльності бібліотек в нових умовах.
У 2002-му році реорганізація в ЦБС відбулась, в наслідок чого тепер уже Демидівська ЦСПШБ нараховується 12 бібліотек, з них одна районна та 11 публічно-шкільних.
Директором ЦСПШБ є Юхимчик Валентина Євгенівна. У дитячому відділі працює Яковюк Антоніна Олександрівна, у комплектувані Юсюк Марія Володимирівна. Бібліотеки Демидівської ЦСПШБ залишаються осередками інформаційної та просвітницької діяльності. Центрами культури та дозвілля. Виховними закладами для всіх верств населення. Правова освіта населення. Патріотичне та екологічне виховання, робота на допомогу екологічному процесу, зв'язок з громадськістю в центрі поля зору бібліотечних працівників. Бібліотеки приймають участь в реалізації Національної програми «Діти України», обласного проекту «Екологічний резонанс», районних програм «Українська родина», «Програми збереження бібліотечних фондів на 2000-2005 рр.», а також акція «Подаруй бібліотеці книгу». В ЦРБ приділяється увага вивченню запитів та потреб читачів шляхом опитування, анкетування, інтерв'ювання, проведення аналізів читання, локального вивчення читацьких інтересів
На базі відділу обслуговування ЦРБ створено Центр регіональної інформації. Постійно формується фонд центру, де накопичується рішення районної ради, розпорядження голови райдержадміністрації. Враховуючи інформаційні потреби користувачів працівниками відділу визначено теми та проблеми: розвиток економіки та реформування агропромислового комплексу, приватизаційні процеси, земельна реформа, соціальний захист, охорона здоров'я, культура, освіта. До послуг користувачів понад 32 найменувань періодичних видань. Доповнення до фонду є довідково- бібліографічний апарат бібліотеки. Документи фонду зібрані у папках: «Розпорядження голови районної державної адміністрації», «Постанови та рішення районної ради», «Пенсійне забезпечення», «Інформаційний портрет регіону» та інші. Фонд доповнює постійно діюча виставка «Демидівщина. День за днем», а також створена папка «Демидівщина історична». Центри регіональної інформації створюються на базі публічно шкільних бібліотек, системи. Все активніше запроваджуються нові форми роботи в тісній співпраці з органами місцевої влади, територіальними громадами.
Все активніше стали години народознавства, дні краєзнавства, екологічні та краєзнавчі подорожі. В ПШБ Боремель, Вербень, Золочівка проведено літературно-музичні свята «Нехай же слово золоте печалиться, сміється і цвіте», «Наша мова солов'їна», «Неначе сонце промені зійшли. Слова моєї мови щоб світити». До дня пам'яті жертв голодомору та політичних репресій в ПШБ а також ЦСПШБ було проведено тематичний ранок «Муки і скорбота роду людського на хресті всевишньої печалі», книжкові виставки та тематичні полички: «Голодомор у джерелах живої історії», «Голод-геноцид в Україні», «О той проклятий - 33 рік».
В ході виховання програми «Українська родина» в бібліотеках організовуються родинні свята, свята Української родини, зустрічі трьох поколінь, дні матері. До дня матері проведено тематичні вечори «Вклонімось мамі до землі», «Ми матір називаємо святою», «Цілуймо руки наших матерів» в ЦРБ, бібліотеках сіл Рудка, Глибока Долина, Рогізне.
Значна увага в роботі бібліотек приділяється морально-правовому вихованню. Традиційним стало проведення тижня правових знань, в рамках якого особлива увага приділяється зустрічі молоді з працівниками правоохоронних органів та юристами.
Тісна співпраця бібліотек з краєзнавчим музеєм, музичною та художньою школою. Виставки робіт викладачів та учнів художньої школи естетично доповнюють масові заходи. Які проводять бібліотеками райцентру.
ЦРБ працює як методичний центр по наданню допомоги сільським бібліотекам-філіалам. Під час проведення семінари та наради працівники ЦРБ готують показові масові заходи. На базі ЦРБ діє школа професійної майстерності з питань організацій та використання книжкових фондів. Традиційним стало проведення районного огляду-конкурсу професійної майстерності бібліотечних працівників: «Бібліотекар року». В ЦРБ було проведено конкурс «Найкращий читач Демидівщини».
При організації масової роботи на допомогу навчальному процесу, ЦРБ вдосконалює традиційні та впроваджує нові форми популяризації літератури, більш активні, діалогові форми, які стимулюють звернення до художньої, науково-пізнавальної, довідкової літератури, поглиблюють навички самостійної роботи з книгою. В бібліотеці організовуються прес-діалоги, літературні вечори, прес калейдоскопи. Пріоритетним напрямком залишається краєзнавча робота, значна увага приділяється обслуговуванню людей з обмеженими можливостями. З цією метою створено бібліотерапевтичний центр.
Тісні контакти налагоджено з місцевим радіомовленням, що дозволяє виходити в ефір з літературними сторінками та інформаційними повідомленнями. Неодноразово на сторінках районної газети «Вісник Демидівщини» з'являються публікації з досвіду роботи бібліотек району.
В 2006, директором ЦСПШБ, стає Тимощук Валентина Миколаївна, молода, енергійна, вона зразу ж входить в курс справ, постійно працює над іміджем бібліотеки, спонукаючи своїх працівників до колективної співпраці, в цьому ж році ЦРБ було підключено до мережі Інтернет. Інтернет дав можливість покращити інформаційні запити читачів, а також задовольнити їх потреби. В 2008 році придбано персональний комп'ютер.
З метою підвищення фахової кваліфікації бібліотечних кадрів, на протязі року було проведено семінари-практикуми: «Бібліотека – інформаційний ресурс навчального закладу», «Методика реалізації основних форм фандрейзенгу діяльності бібліотеки», «Організація процесу читання: нові підходи та перспективи». В 2008 році в ЦСПШБ діє 4 клуби за інтересами, клуб «Берегиня» (ПШБ с. Боремель), клуб «Книжкова лікарня» (ПШБ с. Рудка), клуб «Чомусик» (ПШБ с. Вовковиї), клуб «Друзі книги» (ПШБ с. Золочівка). Клуби за інтересами в бібліотеках, одна з ефективних і дійових форм роботи з читачами. Саме в клубах можна зібрати допитливих разом, організувати дозвілля, виявити таланти і творчі нахили читачів. Тому у 2009 році у ПШБ району було створено ще два клуба за інтересами «Книголюб» (ПШБ с. Княгинин), клуб «Оберіг» (ПШБ с. Вербень). Протягом 2009 року в місцевій пресі вміщуються матеріали, що розповідають про діяльності бібліотек Демидівщини. Культурно-просвітницьку роботу ЦСПШБ вирізняють активна співпраця з районною державною адміністрацією, ВПУ-25, районним будинком культури. З метою підвищення фахової кваліфікації бібліотечних працівників протягом року було проведено семінари-практикуми: «Краєзнавча діяльність бібліотек, як складова формування національної свідомості», а також відбулися виїзні семінари на базі ПШБ с. Хрінники «Бібліотека – центр інформаційного та культурного розвитку дитини», ПШБ с. Воковиї «Роль бібліотеки у формуванні національної свідомості».
У 2010 році КЗ «Демидівська ЦСПШБ» взяла участь в творчих акціях з них «Краща книга Рівненщини», в реалізації районних державних програм, зокрема: «Державна програма протидії торгівлі з людьми, «Програма підтримки молоді в районі». Центральна районна бібліотека та 6 публічно-шкільних бібліотек (с. Княгинин, с. Рудка, С. Вовковиї, с. Вербень, с. Малево, с. Боремель) взяли участь у написанні проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».даний проект підтримала місцева влада з наданням гарантійних листів на підтримку про підтвердження готовності до співпраці з Радою міжнародних наукових досліджень на обмін у рамках програма «Бібліоміст». В бібліотеках району створені дитячі зони читання. Підготовлені та естетично оформлені полички науково-популярної, довідково-енциклопедичної, різножанрової художньої літератури, рекомендованої користувачам для читання поза навчальними закладами. Важливим напрямком роботи бібліотек району залишається краєзнавство яке відображене у створені краєзнавчих куточків, оформлені папок. У бібліотеках району проведено комплекс масових заходів народознавчого напрямку: «Рушники в обрядах українського народу», «Люби і знай свій рідний край», Мій краю, моє джерело». У березні щорічно бібліотеками системи проводиться тиждень дитячого читання. Саме з цією метою в бібліотеках відзначається цикл заходів а саме: «Посвята в читачі учнів 1-го класу» «Як створена книга», «Книги твої друзі». В 2010 році відбувся виїзний семінар набазі ПШБ с. Княгинин «Інформаційна допомога бібліотекаря педагогічному колективу у реалізації програми національного виховання учнівської молоді». Працівники КЗ «Демидівської ЦСПШБ» протягом року брали активну участь -коференції до 20-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України, а також Skype- коференції до Міжнародного дня івалідів «Соціальне забезпечення інвалідів» Протягом 2010 року в центральну районну бібліотеку придбано монітор Центральна районна бібліотека та 6 публічно-шкільних бібліотек прийняли участь та стали переможцями у конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет» у рамках програми «Бібліоміст» У серпні 2011 року було завезено та встановлено 15 комп’ютерів та чотири комплекти додаткового обладнання (принтери, сканери, навушники, веб-камери) з підключенням до мережі Інтернет. Працівники бібліотек переможці прийняли участь у першому модулі навчання в РДОБ.
У 2011 році був проведений Всеукраїнський тиждень правових знань з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини. Оформлені інформаційні виставки, стенди, тематичні полиці: «Діяльність Демидівської ЦРБ». Використовується також тематичні папки-досьє: «Служба зайнятості інформує», «Пільги», «Зелений туризм». Оформлена постійно діюча виставка «Мій рідний край – моя історія жива». Протягом 2011 року Демидівською ЦСПШБ проводилась робота по популяризації літератури про здоровий спосіб життя, про боротьбу зі СНІДом, наркоманією, курінням, а саме проводились виховні години для учнів шкіл району та ВПУ-25 під назвами: «Вороги молодості та краси», «Шкідливим звичкам – Ні», «Здоров’я – скарб, цінуй його». Працівниками бібліотечних установ систематично розповсюджується інформаційний бюлетень «Інва.». До Всеукраїнського дня бібліотек кожного року проводиться в ЦРБ урочисте свято «Бібліотекар слово сонячне і горде». Досвід роботи бібліотек району висвітлюється на сторінках районної газети Вісник Демидівщини. 2012 році центральна районна бібліотека та публічно-шкільні бібліотеки приймали участь у конкурсі міні – грантів оголошеного обласним благодійним фондом «Любіть Україну», у І півріччі 2012 року завідуючі публічно-шкільними бібліотеками сіл Княгинин, Рудка та Глибока Долина стали переможцями та отримали фінансування у сумі 3.0 тис. грн.. на поповнення книжкових фондів. Спільно з районним БК та сільськими будинками культури було проведено ряд заходів: вечори-реквієми, присвячені пам’яті Чорнобильської трагедії, вечори-зустрічі з місцевими поетами, районні фестивалі: «Сяйво Віфлеємської зірки», «Наша слава козацькая не вмре, не загине!», районний огляд КДК: «Від села до села з піснею та словом!». У 2012 році в КЗ «Демидівська ЦСПШБ» діє 12 клубів за інтересами за різними напрямками діяльності краєзнавчого, літературно-мистецького, книголюби. Одним із провідних напрямів діяльності бібліотек є робота по збереженню бібліотечних фондів. У кожній ПШБ розроблено ряд внутрішніх регламентуючих документів: «Правила користування бібліотекою», «Інструкція про збереження бібліотечного фонду», діють «Книжкові лікарні» Проводиться робота над формуванням електронного каталогу, який функціонує в автоматизованій системі «ІРБІС». Впродовж 2012 року занесені 858 назв книг та 4138 статей періодичних видань. Підвищення фахової кваліфікації бібліотечних кадрів проводилось на нарадах, семінарах, стажуваннях, практикумах на теми: «Публічна бібліотека в системі розвитку краєзнавства», «Розвиток сільських бібліотек в умовах інформатизації суспільства». Було здійснено виїзні семінари в ПШБ с. Золочівка на тему «КДК - центр творчого і духовного розвитку особистості», та ПШБ с. Боремель на тему: «Роль бібліотеки інформаційно-методичному забезпеченню навчально-виховному процесу».
Матеріали дозволено використовувати на умовах GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons із зазначенням автора / розповсюдження на тих самих умовах