Народився у селі Вовковиї Демидівського району на Рівненщині, закінчив Рівненське торгове училище і Чернівецький економічний інститут, працював інструктором райсоюзу у Дубно, служив в армії, був завторгом, майстром Мар’янівського консервного заводу. Переїхавши із сім’єю до Луцька, Володимир Жупанюк подався на художній комбінат. Там у товаристві знаних майстрів пензля й здобув професійний гарт.
Попри те, що художник – майстерний графік, чудесний аквареліст і живописець-пейзажист, він створив серію іконописних робіт.
Понад 30 років Володимир Жупанюк працює в галузі образотворчого мистецтва. Митець має широке коло шанувальників. Його роботи, пройняті любов’ю до рідного краю та щирим захопленням красою навколишнього світу, є окрасою приватних колекцій в Україні та за кордоном. У творчому доробку митця є також сюжетні композиції на історичну тематику ("Під містечком Берестечком", "Пані Габріеля, вибачте").
Нещодавно відбулась презентація нової праці автора «Христос Боремельський. Нова картина представляє відомий іконографічний сюжет ікони «Христос Боремельський» та події, пов’язані з історією містечка Боремель.
Захоплення батька передалося сину Ярославу. Молодий художник віддає перевагу реалістичному, у кращому розумінні цього слова, художнього письму. Ярослав відтворює у своїх невеликих за розміром роботах те, що може назавжди зникнути з нашої землі і більше ніколи не відродиться, — сільські старі хатки, сільські дороги, жнивна осіння чи зимова пора на полях. Він не раз виставляв свої роботи. І серед інших вони були впізнавані, одразу впадали у вічі. Визначальна риса у творчості Ярослава Жупанюка — його непересічне вміння в тому чи іншому кольорі бачити багатство відтінків.